Pasaulio moterų krepšinio motinos paminklo atidengimas

Sporto muziejaus atstovai  dalyvavo ypatingose iškilmėse. Sendai Berenson Abbott – tituluojamai pasaulinio moterų krepšinio motina – jos  gimtuosiuose Butrimonyse (Alytaus raj.) šiandien atidengtas paminklas (skulptorius N. Erminas).

 Emigrantė iš Lietuvos buvo pirmoji moterų krepšinio propaguotoja  JAV, pirmojo krepšinio vadovėlio moterims autorė. Praėjus vos metams po Jameso Naismitho krepšinio sukūrimo, Senda pritaikė šio žaidimo taisykles moterims ir jau 1893 m. įvyko  pirmosios koledžo studenčių varžybos.

Senda Valvrojenskaja (emigravus šeimai  į JAV,  pavardė buvo  pakeista į Berenson) gimė 1868 m. kovo 19 d. Butrimonyse. Būdama septynerių 1875 m. kartu su motina Judita ir broliais Bernardu bei Abraomu emigravo į JAV, kur jų laukė jau įsikūręs tėvas.

Vaikystėje Senda buvo silpnos sveikatos. Sportu nesidomėjo. Jai patiko muzika, literatūra, menas. Senda studijavo Bostono konservatorijoje,  puikiai grojo pianinu, bet  smarkiai pablogėjo sveikata, alino stuburo skausmai. Šios aplinkybės privertė Sendą nutraukti studijas.  Paklausiusi draugės ir gydytojo patarimo,  Sendė įstojo į Gimnastikos mokyklą Bostone. Per dvejus metus Senda daug sužinojo apie anatomiją, fiziologiją ir higieną.

Apie Kanadoje gimusio Jameso Naismitho 1891 m. sukurtą krepšinį Senda  Berenson sužinojo 1892 m. skaitydama YMCA leidinį „Physical Education“ („Fizinis lavinimas“). S. Berenson, sužinojusi apie naują žaidimą, tuoj pat nuvyko pas J. Naismithą ir gavo jo pritarimą vaikinams skirtą žaidimą pritaikyti ir merginoms. 1899 m. S. Berenson pataisos buvo įteisintos – taisyklės tapo oficialios, vėliau ji aštuoniolika metų jas redagavo (beje, jos buvo naudojamos nepakeistos iki 1968 m.)  

Tai anuomet buvo tiesiog neįtikima, nes merginos nedalyvaudavo komandiniuose žaidimuose. Žaidimas greitai išplito mergaičių mokyklose ir tapo iššūkiu ne tik sportine, bet ir moterų vaidmens visuomenėje prasme. S. Berenson savo knygoje „Basket Ball for Women“ išleistoje Niujorke 1903 m. rašė: „Iki pastarųjų metų su idealia moterimi asocijavosi siauras liemuo, maža pėda, nedidelių smegenų mergina, kuri didžiavosi savo gležna sveikata ir manė, kad apalpimas yra įdomus, o isterija-žavingaDaugelis mūsų jaunų moterų yra gerai aprūpintos; antra vertus, jos niekada nepatiria tikro gyvenimo džiaugsmo, yra tingios, apatiškos. Leisk tokiai pabandyti šį žaidimą, ir su pirmu kamuolio smūgiu ji užsimirš, po pirmųjų neįprastos mankštos judesių giliai įkvėps oro ir suvirpės nuo malonumo ir džiaugsmo“.

1893 m.  24-erių Sendai buvo pasiūlyta dėstyti. kultūrą kūno koledže. Per kelerius metus krepšinis pasklido po šalies moterų mokyklas, o S. Berenson pagarsėjo kaip didžiausia jo propaguotoja.

1897 m. pasistažavusi Švedijoje, į JAV Senda grįžo užsidegusi propaguoti švedų požiūrį į kūno kultūros plėtros svarbą. Švedijoje ji tobulino fechtavimo įgūdžius, o įgytą patirtį grįžusi pritaikė Smith koledže, kur fechtavimo buvo mokoma jau dvejus metus. Koledže ji netrukus įvedė tautinių šokių kursą, o 1901 m. Anglijos ledi Constance Applebee padedama pristatė žolės riedulį. Vėliau ji pritaikė moterims tinklinį. Smith koledže S. Berenson kūno kultūros dėstytoja išdirbo net 19 metų. Nuo 1905 m. iki 1917 m. ji vadovavo JAV moterų krepšinio komitetui.

1911 m. Senda ištekėjo už profesoriaus Herberto Vaughano Abbotto( jis tame pačiame koledže dėstė anglų kalbą). Po kelerių metų pasitraukusi iš Smith koledžo dėmesio sportui neprarado – dirbo fizinio lavinimo direktore Nortamptono Mary A.Burham mokykloje. Antrojo pasaulinio karo metu su seserimi dirbo savanorėmis Raudonajame Kryžiuje.

Senda Berenson – Abbot mirė nuo infarkto 1954 m. vasario 16 d. Santa Barbaroje, Kalifornijoje.

Sendos Berenson atminimas įamžintas Krepšinio šlovės muziejuje, Tarptautiniame žydų sporto šlovės muziejuje, Moterų krepšinio šlovės muziejuje.

2022-Lietuvos krepšinio šimtmečio  metais- krepšinio tėvu vadinamo Jameso Naismitho legenda jau įamžinta Kaune, jo skulptūra atidengta 2022 m. balandžio 22 d. prie Lietuvos krepšinio namų, o Sendos Valvrojenski Berenson Abbot- jos gimtuosiuose Butrimonyse, istorinėje miestelio aikštėje 2022 m. gegužės 6 dieną.